dijous, 2 de febrer de 2017

NOMINACIONS I QUINIELA OSCAR 2017


Ja tenim aquí les nominacions als premis de cinema més coneguts (que no sempre reconeguts) del món. L'Acadèmia de Cinema de Hollywood ha fet públic les nominacions en la seva 89ena. edició. Els premis s'entregaran el proper 26 de febrer i aprofito per a fer la meva quiniela marcant el que penso que guanyarà...


Millor Pel·lícula
- Moonlight
- La La Land
- Comanchería
- La llegada
- Hasta el último hombre
- Lion
- Fences
- Figuras ocultas
Millor Direcció
- Daine Chazelle (La La Land)
- Kenneth Lonergan (Manchester frente al mar)
- Barry Jenkins (Moonlight)
- Dennis Villeneuve (La llegada)
- Mel Gibson (Hasta el último hombre)

Millor Actor Protagonista
- Casey Affleck (Manchester frente al mar)
- Ryan Gosling (La La Land)
- Viggo Mortensen (Captain Fantastic)
- Denzel Washington (Fences)
- Andrew Garfield (Hasta el último hombre)
Millor Actriu Protagonista
- Isabelle Huppert (Elle)
- Ruth Negga (Loving)
- Natalie Portman (Jackie)
- Emma Stone (La La Land)
- Meryl Streep (Florence Foster Jenkins)

Millor Actor Secundari
- Mahershala Ali (Moonlight)
- Jeff Bridges (Comanchería)
- Lucas Hedges (Manchester frente al mar)
- Dev Patel (Lion)
- Michael Shannon (Animales nocturnos)
Millor Actriu Secundària
- Viola Davis (Fences)
- Naomei Harris (Moonlight)
- Nicole Kidman (Lion)
- Octavia Spencer (Figuras ocultas)
- Michelle Williams (Manchester frente al mar)

Millor pel·lícula animada
-  Kubo y las dos cuerdas mágicas, de Travis Knight
-  Vaiana, de Ron Clements, Don Hall, John Musker y Chris Williams
-  Mi vida de Calabacín, de Claude Barras
-  La tortuga roja, de Michael Dudok de Wit
-  Zootrópolis, de Byron Howard, Rich Moore y Jared Bush
Millor guió original
-  Taylor Sheridan, por Comanchería
-  Damien Chazelle, por La ciudad de las estrellas (La La Land)
-  Giorgos Lanthimos y Efthimis Filippou, por Langosta
-  Kenneth Lonergan, por Manchester frente al mar
-  Mike Mills, por 20th Century Women

Millor guió adaptat
-  Eric Heisserer, por La llegada
-  August Wilson, por Fences
-  Allison Schroeder y Theodore Melfi, por Figuras ocultas
-  Luke Davies, por Lion
-  Barry Jenkins y Tarell Alvin McCraney, por Moonlight
Millor pel·lícula de parla no anglesa
-  El viajante (Irán, Asghar Farhadi)
-  Toni Erdmann (Alemania, Maren Ade)
-  Land of Mine (Bajo la arena) (Dinamarca, Martin Zandvliet)
-  Tanna (Australia, Bentley Dean y Martin Butler)
-  Un hombre llamado Ove (Suecia Hannes Holm )
Millor fotografia
-  Linus Sandgren, por La ciudad de las estrellas (La La Land)
-  Bradford Young, por La llegada
-  Rodrigo Prieto, por Silencio
-  James Laxton, por Moonlight
-  Greig Fraser, por Lion
Millor disseny de producció
-  La llegada (Patrice Vermette y Paul Hotte)
-  Animales fantásticos y dónde encontrarlos (Stuart Craig y Anna Pinnock)
-  ¡Ave, César! (Jess Gonchor y Nancy Haigh)
-  La ciudad de las estrellas – La La Land (David Wasco y Sandy Reynolds-Wasco)
-  Passengers (Guy Hendrix Dyas y Gene Serdena)
Millor vestuari
-  Aliados (Joanna Johnston)
-  Animales fantásticos y dónde encontrarlos (Colleen Atwood)
-  Florence Foster Jenkins (Consolata Boyle)
-  Jackie (Madeline Fontaine)
-  La ciudad de las estrellas (La La Land) (Mary Zophres)
Millor muntatge
-  La llegada (Joe Walker)
-  Hasta el último hombre (John Gilbert)
-  Comanchería (Jake Roberts)
-  La ciudad de las estrellas (La La Land) (Tom Cross)
-  Moonlight (Nat Sanders y Joi McMillon)
Millors efectes visuals
-  El libro de la selva (Robert Legato, ASC, Andrew R. Jones, Adam Valdez y Dan Lemmon)
-  Rogue One: Una historia de Star Wars (John Knoll, Mohen Leo, Hal Hickel y Neil Corbould)
-  Marea negra (Craig Hammack, Jason Snell, Jason Billington y Burt Dalton)
-  Kubo y las dos cuerdas mágicas (Steve Emerson, Oliver Jones, Brian McLean and Brad Schiff)
-  Doctor Strange (Stephane Ceretti, Richard Bluff, Vincent Cirelli y Paul Corbould)

Millor maquillatge i perruqueria
-   A Man Called Ove (Eva von Bahr y Love Larson)
-  Star Trek: Más allá (Joel Harlow y Richard Alonzo)
-  Escuadrón Suicida (Alessandro Bertolazzi, Giorgio Gregorini y Christopher Nelson)

Millor muntatge de so
-  La llegada (Sylvain Bellemare)
-  Marea negra (Wylie Stateman y Renée Tondelli)
-  Hasta el último hombre (Robert Mackenzie y Andy Wright)
-  La ciudad de las estrellas (La La Land) (Ai-Ling Lee y Mildred Iatrou Morgan)
-  Sully (Alan Robert Murray y Bub Asman)
Millor so
-  La llegada (Bernard Gariépy Strobl y Claude La Haye)
-  Hasta el último hombre (Kevin O’Connell, Andy Wright, Robert Mackenzie y Peter Grace)
-  La ciudad de las estrellas (La La Land) (Andy Nelson, Ai-Ling Lee y Steve A. Morrow)
-  Rogue One: una historia de Star Wars (David Parker, Christopher Scarabosio y Stuart Wilson)
-  13 horas: Los soldados secretos de Bengasi (Greg P. Russell, Gary Summers, Jeffrey J. Haboush y Mac Ruth)

Millor banda sonora
-  Mica Levi, por Jackie
-  Justin Hurwitz, por La ciudad de las estrellas (La La Land)
-  Dustin O’Halloran y Hauschka, por Lion
-  Nicholas Britell, por Moonlight 
-  Thomas Newman, por Passengers 
Millor cançó
-   Audition (The Fools Who Dream), de La ciudad de las estrellas (La La Land)
-  Can’t Stop the Feeling, de Trolls
-  City of Stars, de La ciudad de las estrellas (La La Land)
-  The Empty Chair, de Jim: The James Foley Story
-  How Far I’ll Go, de Vaiana

Millor documental
-  O. J.: Made in America, de Ezra Edelman
-  Life, Animated, de Roger Ross Williams
-  13th, de Ava DuVernay
-  Fuego en el mar, de Gianfranco Rosi
-  I Am Not Your Negro, de Raoul Peck

Millor curtmetratge de ficció
-  Timecode, de Juanjo Giménez
-  Sing (Mindenki), de Kristof Deák
-  Ennemis Intérieurs, de Sélim Azzazi
-  La Femme et le TGV, de Timo von Gunten
-  Silent Nights, de Aske Bang

Millor curtmetratge documental
-  Extremis, de Dan Kraus
-  Joe’s Violin, de Kahane Cooperman
-  Watani: My Homeland, de Marcel Mettelsiefen
-  The White Helmets, de Orlando von Einsiedel
- 4.1 Miles, de Daphne Matziaraki

Millor curtmetratge d'animació
-  Blind Vaysha, de Theodore Ushev
-  Borrowed Time, de Andrew Coats y Lou Hamou-Lhadj
-  Pear Cider and Cigarettes, de Robert Valley
-  Pearl, de Patrick Osborne
-  Piper, de Alan Barillaro

5 comentaris:

pons007 ha dit...

No t’has equivocat? Em sembla que he vist alguna categoria on posaves que NO guanyava La La Land. Actor protagonista si i en canvi actriu no? Si tothom diu que ella ho fa més bé que ell...

Gemma Sara ha dit...

Em sembla que sí que arrasarà La La Land... ep, però jo sí que penso, com diu el Pons, que la Stone està millor que el Gosling, és molt expressiva, aquesta dona (ara que la Huppert es un monstre), who knows...
Veig que fas guanyador Timecode, esperem que sí, és un curt molt mono!

Ciutadà K ha dit...

EI, sr. Pons, és que en la categoria femenina està la Huppert, i no sé per què penso que el premi potser una forma de reconeixement a l'actriu des de Hollywood (que no crec que rebi mai) ... ella ho fa millor que ell, però és que ell és tan guapo ;)

Bueno, lo de Timecode són les ganes de que li donin, ha estat poc estratègic aquesta predicció...

Apa, a esperar el 26, vosaltres no heu fet quiniela?

Gemma Sara ha dit...

M'agradaria veure més pelis, abans, a veure si pot ser (ara. q arrasarà La La Land! :)

Ciutadà K ha dit...

La gran majoria ja estan disponibles, moltes al cinema o'digitalment' ... se'ns gira feina!!